• Nauka Jazdy Szczecin

  Nauka Jazdy Szczecin

  Najlepsza szkoła nauki jazdy w mieście :)

Jak zdać egzamin?

Rady dla osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy


 • Kiedy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Zachowaj ostrożność dobrze je obserwuj i zdejmij nogę z gazu!
 • > Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby przystępujące do egzaminu, a także wiele negatywnych ocen wynika z braku reakcji kierowcy na zbliżanie się do przejścia dla pieszych. Przed każdym przejściem dla pieszych musimy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. W momencie zauważenie pieszego automatycznie od razu reaguj. Zdejmij nogę z gazu! Tym sposobem pokażesz swoje przygotowanie do zatrzymania auta.
  > Uważaj na linie! To jeden z najczęstszych powodów oblania egzaminu. Przekroczenie linii (także na placu manewrowym) oznacza niezaliczenie egzaminu.
  > Jadąc po łuku trzeba także obserwować drogę przez tylną szybę samochodu podczas cofania. Patrzenie się w same lusterka to zdecydowanie za mało! Od egzaminowanych jest wymagane, aby podczas cofania obserwowali drogę przez tylną szybę.
 • Kiedy zapali się żółte światło pod żadnym pozorem nie daj się zaskoczyć! Bądź przygotowany!
 • > W momencie zbliżania się do miejsca z działającą sygnalizacją, kiedy zapali się żółte światło, trzeba szybko zadecydować czy zatrzymać się czy też jechać dalej. Przed podjęciem decyzji spójrz, czy ktoś nie jedzie za Tobą i Twoje hamowanie nie stworzy zagrożenia w ruchu drogowym. Zaobserwuj też jak rozległe jest skrzyżowanie, na które wjeżdżasz i czy bezpiecznie zdążysz je opuścić.
 • Wyjazd z drogi podporządkowanej: ustąp pierwszeństwa i jedź!
 • > Egzamin nie jest szkoleniem! Nie można oczekiwać na podpowiedź czy zachętę do ruszenia ze strony egzaminatora. Trzeba doskonale znać przepisy i samemu wiedzieć, czy można w danym momencie wyjechać z drogi podporządkowanej i czy w ten sposób nie zostanie wymuszone pierwszeństwo.
 • Warunkowy skręt: Kiedy zapala się zielona strzałka. Możesz ruszać. Tylko ostrożnie!
 • > Zapalona zielona strzałka zezwala na warunkowy wjazd za sygnalizator. W momencie jej zobaczenia nie można czekać na znak egzaminatora. Bierność zostanie zwykle potraktowana jako oznaka niewiedzy lub braku właściwego przygotowania do uczestnictwa w ruchu drogowym. Gdy droga jest wolna i nie ma pieszych można śmiało ruszać! Pamiętaj jednak, że jeśli dojeżdżasz do warunkowego skrętu jako drugi lub kolejny musisz obowiązkowo, wyraźnie zatrzymać się przed sygnalizatorem i dopiero po upewnieniu się ruszyć dalej.
 • Skrzyżowanie z ruchem kierowanym: zjedź z niego dynamicznie!
 • > Skrzyżowania, szczególnie te z ruchem kierowanym, trzeba opuszczać w sposób dynamiczny i sprawny. Egzaminowani często dobrze oceniają, że mogą ruszyć, ale robią to tak wolno, że zmuszają innych do hamowania. A to oznacza wymuszenie pierwszeństwa.
 • Ronda: niektóre sygnalizatory mogą być mało widoczne, ale i tak obowiązują!
 • > Wiele negatywnych ocen to rezultat wjechania za sygnalizator, na którym pali się czerwone światło. Na rondach kursanci bardzo często nie dostrzegają sygnalizatorów ustawionych przed torowiskiem tramwajowym.
 • Dobry odpoczynek i zachowanie spokoju.
 • > Przystępując do egzaminu na prawo jazdy, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość. O ile to możliwe należy stawić się w dobrej formie zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Koniecznie trzeba być trzeźwym! Jeśli w orzeczeniu lekarskim zamieszczona jest informacja o korzystaniu z okularów czy szkieł kontaktowych przez zdającego egzamin należy je mieć ze sobą. W przeciwnym razie nie zostanie on dopuszczony do egzaminu praktycznego. W trakcie egzaminu należy unikać kłótni z egzaminatorem i dyskusji na temat ocen. Ewentualne uwagi czy spostrzeżenia można zgłosić na sam koniec. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można zapytać. Należy przestrzegać i realizować polecenia egzaminatora. Ale jednocześnie nie brać do serca każdej jego uwagi. Zbytnie przeżywanie drobnych błędów prowadzi zazwyczaj do wystąpienia kolejnych.
  > Egzamin praktyczny może być przedłużony przez egzaminatora do czasu realizacji wszystkich zadań egzaminacyjnych. Zazwyczaj trwa on 40 minut.
 • A co w przypadku złej oceny egzaminatora i wątpliwości? Można się odwołać!
 • > Wiele jest zarzutów i skarg dotyczących egzaminu na prawo jazdy, wiele z nich związanych jest z różnicą w postrzeganiu i oceny zaistniałej sytuacji drogowej. Warto pamiętać, że jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do wyniku egzaminu, egzaminowany ma prawo się odwołać i swoje zastrzeżenia skierować do egzaminatora nadzorującego, oraz do marszałka województwa.

Auto Test Nauka Jazdy Szczecin

Nauka Jazdy AUTO TEST jest z Wami już 25 lat!

Specjalnie dla Was podstawiamy nasze pojazdy na egzamin państwowy prawa jazdy.
Uczysz się i zdajesz egzamin z prawka dokładnie w tym samym aucie :)